Profilaktyka zdrowia jest ważna na każdym etapie naszego życia. Okresowe badania i regularne wizyty u lekarzy specjalistów są bardzo ważne. W przypadku kobiet ważne jest bardzo badanie USG piersi. Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie USG piersi, jak przebiega badanie usg piersi i usg piersi od jakiego wieku się wykonuje.

 

Spis treści

Badanie USG piersi

Pierwsze USG piersi

Jak przebiega USG piersi?

Samobadania piersi

Kiedy robić USG piersi?

Dlaczego warto robić badanie piersi?

Profilaktyka raka piersi

Grupy podwyższonego ryzyka

Jak się przygotować do badania?

Na czym polega USG piersi?

Badania USG piersi - wszystko co musisz wiedzieć

Podsumowanie

 

Badanie USG piersi

Jednym w ważnych badań, które kobiety powinny wykonywać regularnie jest USG piersi. Jest to jedno z podstawowych badań, które wykonywane jest w ramach profilaktyki raka piersi.

Dzięki badaniu USG możliwe jest wykrycie zmian, które nie są do zauważenia podczas samobadania. Jednak mimo to samobadanie jest rzeczą, którą należy regularnie wykonywać.

Badanie USG piersi jest wykorzystywane także w różnicowaniu zmian torbielowatych i litych. Dzięki niemu możliwa jest ocena wielkości i granic zmian ogniskowych. Warto wiedzieć, co ile robic usg piersi i jak sie przygotowac do usg piersi.

 

 

Pierwsze USG piersi

Zastanawiasz się, kiedy warto zrobić pierwsze USG piersi? Przede wszystkim na samym początku, czymś co należy wykonywać regularnie jest samobadanie piersi. Badanie palpacyjne pomaga mieć kontrolę nad ewentualnymi, niepokojącymi zmianami. Warto zdać sobie sprawę, że wyczuwalny palpacyjnie guz piersi powinien być konsultowany ze specjalistą.

Pierwsze USG piersi (ultrasonografia piersi)warto wykonać w okolicy 20. roku życia. Zaleca się powtarzanie go średnio co rok lub co dwa.

 

Jak przebiega USG piersi?

Do wykonania USG piersi (ultrasonografia piersi), nie musisz specjalnie się przygotowywać. Badanie USG piersi wykonywane jest zazwyczaj przez ginekologa, dlatego aby wykonać USG piersi musisz umówić się na wizytę do niego.

 

Samobadania piersi

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi, ważne jest regularne i systematyczne badanie. Dzięki niemu będziesz mogła wykluczyć rozwój poważnej choroby. Choć badanie USG piersi zaleca się powtarzać co rok lub dwa (w indywidualnych przypadła częściej), to warto pamiętać, że samobadanie piersi jest rzeczą, którą należy wykonywać zdecydowanie częściej.

Comiesięczne samobadanie piersi, a niekiedy nawet cotygodniowe pozwoli nie tylko kontrolować tkanki piersi, ale przede wszystkim ograniczy promieniowanie rentgenowskie.

 

Kiedy robić USG piersi?

Zastanawiasz się, kiedy wykonywać USG piersi? Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być zlecane i wykonywane przez lekarza specjalistę. Wszystko po to, aby struktura piersi i potencjalne zmiany zostały dobrze przebadane.

Przypadki nowotworów piersi lub innych obciążeń genetycznych sprawiają, że badanie gruczołów sutkowych i wszelkie badania mammograficzne powinny być wykonywane częściej.

 

Dlaczego warto robić badanie piersi?

Zastanawiasz się, dlaczego warto wykonywać regularnie badanie USG piersi? Badanie USG pozwala walczyć z problemem, jakim jest rak piersi. Niezależnie od tego, czy jest to jednorazowe kontrolne badanie piersi, czy pierwszorazowe - musisz pamiętać o tym, że badania piersi są niesamowicie ważne w profilaktyce i naszym zdrowiu.

 

Profilaktyka raka piersi

Bardzo często badanie USG jest wykonywane z powodu obciążenia rodzinnego w dużej mierze, ale także dla samej profilaktyki.

Regularną Kontrolą USG piersi dbasz przede wszystkim o swoje zdrowie, ale także zwiększasz szanse na wyleczenie w przypadku trudnej diagnozy. W tkance piersi, mogą znajdować się nie tylko komórki nowotworowe, ale także zmiany w obrębie brodawki sutkowej czy tzw. włókniaki. Właśnie dlatego profilaktyka i regularne badania są konieczne.

 

Grupy podwyższonego ryzyka

Trakcie grupy to przede wszystkim te, w których rodzinie ktoś jest obciążony rakiem piersi. W przypadku raka piersi w rodzinie niesamowicie ważne jest, aby nie unikać badania mammograficznego. Rak piersi jest problemem, który dotyka kobiety na różnych etapach życia. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować go i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym.

 

Jak się przygotować do badania?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda USG piersi, to musisz wiedzieć, że jest to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przypadki raka piersi sprawiają, że kobiety częściej i chętniej poddają się badaniu. Właśnie z tego powodu nie powinno zapominać się o badaniu piersi, zwłaszcza w przypadku osób obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania.

 

Na czym polega USG piersi?

Badanie piersi sprawdza zarówno budowę piersi, stan węzłów chłonnych, ale także może skupić się na budowie i składzie tkanki głoszonej.

Podczas badania, lekarz prowadzi wywiad z pacjentkami, sprawdza jak ich piersi zbudowane są i specjalną sondą dokonuje badania.

Zastanawiasz się kiedy usg po karmieniu piersią? Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonać je w momencie karmienia.

Badania USG piersi - wszystko co musisz wiedzieć

Warto wiedzieć, że badanie USG piersi może być wykonywane zarówno u kobiet nie będących w ciąży, jak i tych w ciąży i karmiących piersią. Specyfika badania nie stwarza zagrożenia ani dla matki, ani dla jeszcze nienarodzonego dziecka.

W badaniu USG piersi należy być jednak skrupulatnym i sumiennym. Co to oznacza? Że regularność w wykonywaniu badania ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a niekiedy nawet dla życia.

Podsumowanie

Jeśli promieniowanie rentgenowskie, to coś, czego chcesz uniknąć to warto rozpocząć regularne samobadanie piersi. Jednak musisz pamiętać, że badanie USG nie może być wyłącznie zastępowane cały czas przez badania wykonywane samodzielnie. Sprawdź usg piersi gdzie zrobic i zadbaj o swoje zdrowie!

Warto zdać sobie sprawę z tego, że fakt karmienia piersią nie wyklucza z udziału w tym badaniu. Co więcej, na każdym etapie naszego życia istotne jest, aby to badanie wykonywać regularnie. To pozwala kontrolować swój stan zdrowia i ewentualne zmiany, które w nim zachodzą. Zapytaj lekarza usg piersi kiedy najlepiej jest zrobić.

Badanie USG piersi to badanie, które wystarczy wykonywać raz do roku, a nawet raz na dwa lata. Taki okres wystarczy, aby mieć wgląd w zmiany w swoim ciele. Oprócz tego dobrze jest, aby ten czas uzupełniany był o samobadanie piersi, które można wykonywać samemu w domu, np. podczas wieczornej kąpieli.

Warto wiedzieć kiedy sie robi usg piersi i usg piersi jak czesto należy ja wykonywać. Profilaktyka jest ważnym elementem dbania o zdrowie.

 

Sprawdź ofertę: