Sonograf, to sprzęt, który pozwala zobaczyć, co dzieje się z narządami wewnętrznymi człowieka. Przy jego pomocy wykonuje się badanie USG, którego podstawę stanowi wykorzystanie odbiornika fali ultradźwiękowej (czyli o wysokiej częstotliwości). Procedura pozwala wykryć choroby we wczesnym stadium, jest bezbolesna i prawie nie ma przeciwwskazań. Dlaczego jeszcze sonograf jest tak cenionym narzędziem wśród specjalistów na całym świecie?

Sonograf w praktyce - na czym polega to badanie?

Diagnostyka ultrasonograficzna opiera się na efekcie piezoelektrycznym. Jest to zdolność pewnych substancji (kwarc, bar) do odbijania i emitowania fal ultradźwiękowych pod wpływem prądu elektrycznego. Właśnie z takich substancji wykonany jest ultrasonograf, czyli przetwornik. Zasada działania urządzenia ultradźwiękowego to przede wszystkim fale akustyczne.

Jak przetwornik ultradźwięków działa na ludzkim ciele?

Tkanki, z których zbudowane są wszystkie narządy ludzkiego ciała, mają różną gęstość. Z tego powodu odbijają ultradźwięki z różnymi prędkościami. Im gęstsza tkanka, tym większa prędkość fali.

Co ciekawe, ciecze nie są odbijane, a pochłaniane przez impulsy elektryczne. Odbite fale są przetwarzane na obraz przez komputer - lekarz, przesuwając głowicę, może zobaczyć kości i chrząstki na obrazie w kolorze białym. Tkanki o średniej gęstości, czyli prawie wszystkie narządy wewnętrzne, są natomiast jasnoszare lub ciemnoszare. Zarówno ciecze, jak i powietrze pokazywane są przez sonograf w kolorze czarnym.

Istnieją również urządzenia kolorowe, które dają obraz w kolorze niebieskim, zielonym i czerwonym. Przeznaczone są do obrazowania przepływu krwi w naczyniach i narządach wewnętrznych.

Badanie ultrasonograficzne - wskazania

Wskazania do badania USG są dość obszerne. Sonograf jest stosowany jako metoda przesiewowa do wczesnego wykrywania chorób jeszcze przed rozwinięciem się wyraźnego obrazu klinicznego.

Jeśli dana osoba ma już pewne objawy choroby, ultrasonograf stosuje się jako metodę wyjaśniającą w celu określenia charakteru zmian patologicznych. Wykonanie badania USG jest zalecane w przypadku:

  • przedłużającego się bólu serca, brzucha, miednicy, stawów;

  • przedłużającej się duszności;

  • pojawienia się obrzęku na nogach lub twarzy;

  • temperatury podgorączkowej bez przyczyn zewnętrznych przez dłuższy okres;

  • uczucia mdłości,

  • odczuwania goryczy w ustach;

  • zażółcenie skóry.

Sonograf - po co wykonuje się badanie USG?

Zaletą takiej diagnozy jest przede wszystkim to, że nie powoduje narażenia na promieniowanie, w przeciwieństwie do radiografii i tomografii komputerowej. Sonograf można bez problemu wykorzystać do diagnostyki schorzeń kręgosłupa u kobiet w ciąży, w okresie laktacji, a także u noworodków.

Na monitorze można zobaczyć nawet jasny obraz stanu kręgosłupa. Ponadto pozwala zwizualizować stan kanału rdzenia kręgowego, a także zobaczyć wszystkie zmiany w dysku.

Warto jednak pamiętać, że sonograf nie jest stosowany do przeprowadzenia badania kręgosłupa piersiowego. Wynika to z faktu, że jest słabo dostępny dla promieni ultradźwiękowych, a rozpoznanie nieprawidłowości jest utrudnione. Wyjątkiem są jedynie dzieci - tkanka kostna u młodego organizmu umożliwia zastosowanie tej metody i jest niezwykle pomocna w dalszym leczeniu.