Finansowanie sprzętu medycznego nie należy z pewnością do łatwych inwestycji. Wszystko przez wzgląd na to, że sprzętu dla branży medycznych nie zaliczymy do tanich. Warto więc szukać atrakcyjnych ofert jego finansowania. Najlepsze znajdziemy u dobrych dystrybutorów urządzeń medycznych.

Spis treści:

  • Sprzęt medyczny na raty
  • Dwa modele leasingu
  • Główne korzyści leasingu

Obecnie na rynku znajdziemy różnorodne propozycje atrakcyjnego finansowania zakupu sprzętu medycznego. Do tych najpopularniejszych zaliczymy z pewnością pożyczkę oraz dwa typy leasingu. Która z tych opcji jednak będzie najkorzystniejsza i najbardziej polecana? O tym warto wiedzieć odpowiednio wcześniej. Dlatego też w poniższym wpisie prezentujemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Sprzęt medyczny na raty

Pożyczka przy zakupie sprzętu medycznego to jedna z popularnych i bardzo uproszczonych możliwości otrzymania wsparcia finansowego w porównaniu do innych pożyczek dostępnych na rynku. Otrzymując możliwość zakupienia sprzętu medycznego na raty, zyskuje się jednocześnie dostęp do pełnego prawa własności tego sprzętu już od momentu sfinalizowania transakcji. To ważne, bo w wielu przypadkach właśnie forma własności ma duże znaczenie.

Dwa modele leasingu

Leasing jako forma finansowania sprzętu medycznego, wiąże się z innymi prawami i obowiązkami. Sprzęt zakupiony na zasadach leasingu staje się własnością inwestora dopiero po upływie jakiegoś czasu. Istotą leasingu jest udzielenie przez leasingodawcę praw do korzystania z zakupionych przedmiotów. W tym przypadku będzie to sprzęt medyczny. Jego użytkowanie będzie możliwe przez określony w umowie okres i będzie się wiązać z uiszczaniem stosownych opłat za użytkowanie. Po ostatecznym uregulowaniu opłat zaś możliwe będzie wykupienie sprzętu na własność.

Przy wyborze leasingu jako formy finansowania zakupu sprzętu medycznego warto wiedzieć, że istnieją dwa jego rodzaje. Istotą leasingu operacyjnego pozostaje obłożenie 23 % podatku i traktowanie użytkowania sprzętu medycznego jako usługę. W tym przypadku najczęściej zawiera się umowę na okres powyżej 2 lat. Po tym czasie leasingobiorca może wykupić sprzęt na własność, za wcześniej ustaloną cenę.

Drugim modelem jest leasing finansowy. Tu obowiązuje stawka VAT w wysokości 8%. Mimo korzyści jest jedna wada – cały podatek należy opłacić z góry, już na początku transakcji. Czas trwania umowy zawartej w leasingu finansowym nie może być krótszy niż 12 miesięcy.

Główne korzyści leasingu

Finansowanie sprzętu medycznego za pomocą leasingu jest doceniane przez przedsiębiorców głównie z uwagi na dużą elastyczność takiego rozwiązania. Na leasing warto zdecydować się również i wtedy, gdy dana inwestycja nie była wcześniej zaplanowana w budżecie. Różne wysokości kosztów finansowania sprawiają, że teraz z powodzeniem można dobrać do własnych możliwości te realne. Warto!